Ingrediente necesare:
1 țelină
4 cepe
2 morcovi medii
3 căței de usturoi
3 cartofi medii
1 cană de orez
200 g ciuperci Champignon
Pătrunjel, mărar, spanac
100 g măsline (negre sau verzi)
50 g pesmet
Sare, piper, boia dulce, oregano (după gust)
Mod de preparare:
Spălăm cartofii și îi fierbem în coajă. Separat, punem orezul spălat la fiert cu două căni de apă. Când începe să clocotească, acoperim cu capac și fierbem 10 minute fără a ridica capacul, apoi stingem focul și îl mai lăsăm încă 10 minute acoperit.
Tocăm mărunt ceapa și usturoiul, le călim câteva minute, apoi adăugăm ciupercile tocate și le gătim aproximativ 15 minute. Opărim ușor spanacul, iar țelina și morcovii îi dăm pe răzătoare. Tăiem măslinele felii, iar verdeața o tocăm fin.
Curățăm cartofii fierți și îi pasăm ca pentru piure. Într-un bol încăpător amestecăm toate ingredientele: piureul, orezul, legumele călite, cele rase, spanacul, măslinele, verdeața, pesmetul și condimentele.
Transferăm compoziția într-o tavă dreptunghiulară sau în două tăvi de chec, tapetate cu hârtie de copt. Deasupra putem pune felii de ardei, gogoșar sau roșii (opțional). Coacem la 180°C timp de aproximativ 30 de minute, până capătă o culoare aurie.
Lăsăm preparatul să se răcească complet, apoi îl dăm la frigider cel puțin 3 ore înainte de a-l tăia, pentru a se stabiliza.
Poftă bună!










Discussion about this post